00

dní


00

hodín


00

minút


00

sekúnd


Ročník 2006

14. ročník otvorila Jacgueline Bisset a uzavrel Franco Nero

170 snímok zo 40 krajín sveta ponúkol divákom 14. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film, ktorý otvorila Jacqueline Bisset a film Françoisa Truffauta Americká noc, v ktorom si zahrala hlavnú úlohu. Herečka si zároveň prevzala cenu Hercova misia a v tomto roku si plaketu so svojim menom pripevnil na Most Slávy aj Lubomír Lipský.S cenou Zlatá kamera odchádzali z AFF Andrzej Wajda a Dušan Hanák.

Jacqueline Bisset
Copyright Art Film Fest.

9. dní

23. jún – 1. júl 2006

170

filmov

40

zastúpených krajín

144

novinárov

251

hostí

1813

akreditovaných účastníkov

24268

divákov

Záverečná tlačová správa

Štrnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Trenčianske Teplice – Trenčín v sobotu 1. júla 2006 slávnostne ukončili prezident festivalu Milan Lasica a slávny taliansky herec Franco Nero. Záverečný ceremoniál spojený s vyhlásením výsledkov a odovzdávaním cien sa konal v trenčiansko-teplickej Kúpeľnej dvorane za účasti mnohých osobností kultúrneho a spoločenského života. Slovenský režisér Dušan Hanák na ňom prevzal  cenu Zlatá kamera, ktorou festival Art Film a Slovenský literárny fond oceňujú domácich i zahraničných filmárov za výnimočný prínos do kinematografie. Na otvorení 14. MFF Art Film 23. júna 2006 získal Zlatú kameru poľský režisér Andrzej Wajda. Laureátmi ceny Hercova misia – Actor’s Mission Award sa na tohtoročnom Art Filme stali medzinárodná filmová hviezda Jacqueline Bisset a český herec Lubomír Lipský.

Franco Nero osobne odovzdal hlavnú cenu filmovej súťaže festivalu – Grand Prix Modrý anjel za herecký výkon v súťažnom švédsko-dánskom filme Lacná telenovela (En Soap) dánskemu hercovi so slovenskými koreňmi Davidovi Dencikovi. Medzinárodná porota pod vedením britského režiséra Johna Irvina udelila dovedna sedem cien, porota F.I.C.C. Cenu Dona Quijota a jedno Zvláštne uznanie. Svoje ceny udelili i primátori Trenčianskych Teplíc, Trenčína a umelecký riaditeľ festivalu Peter Hledík.

Na tohtoročnom Art Filme sa akreditovalo 251 hostí, 144 novinárov a 1813  účastníkov. Viac ako 170 filmov zo 40 krajín celého sveta si v siedmich festivalových kinách počas deviatich dní pozrelo 24 268 divákov. Najväčšiemu záujmu sa už tradične tešili nočné predstavenia dvojice kín Bažant kinematograf pod holým nebom, ale veľký ohlas mala i Bezstarostná filmová noc v Trenčíne.

Festival ponúkol okrem filmových predstavení v 3 súťažných a 15 informatívnych prehliadkach aj 23 tlačových konferencií, 5 workshopov a seminárov, štyri výstavy fotografií, v spolupráci s VŠVU výstavu diel mladých výtvarníkov Imagine!  a desiatky živých koncertov. Od 24. 6. do 1. 7. vyšlo 8 vydaní festivalového denníka SME – ART FILM.

Zoznam filmov - podľa sekcií

  • Chudobní príbuzní/Bednije rodstvenniki
    (Rusko, Francúzsko, 2005, Pavel Loungin, 107min.)
  • Raňajky na Plute/Breakfast on Pluto
    (Írsko, Veľká Británia, 2005, Neil Jordan, 129min.)
  • Biele dlane/Fehér tenyér
    (Maďarsko, 2006, Szabolcs Hajdu, 100min.)
  • Gabrielle/Gabrielle
    (Nemecko, Francúzsko, Taliansko, 2005, Patrice Chéreau, 90min.)
  • Exekútor/Komornik
    (Poľsko, 2005, Feliks Falk, 93min.)
  • Snívanie o vesmíre/Kosmos kak predčuvstvie
    (Rusko, 2005, Alexej Učiteľ, 90min.)
  • Pobrežný/Littoral
    (Kanada, Francúzsko, 2004, Wajdi Mouawad, 96min.)
  • Šanghajské sny/Qing Hong
    (Čína, 2005, Wang Xiaoshuai, 120min.)
  • Lacná telenovela/En Soap
    (Dánsko, Švédsko, 2006, Pernille Fischer Christensen, 102min.)
  • Dlhý víkend/Verlengd Weekend
    (Belgicko, 2005, Hans Herbots, 93min.)
  • S holými rukami/ mains nues
    (Belgicko, 2006, Thierry Knauff, 26min.)
  • Bozk/Le baiser
    (Francúzsko, 2005, Stéfan Le Lay, 4min.)
  • Pred úsvitom/Before Dawn
    (Maďarsko, 2005, Bálint Kenyeres, 13min.)
  • Profesionál/Der Beste
    (Nemecko, 2004, Arne Jysch, Rasmus Borowski, 15min.)
  • Časovaná bomba/Blindgngare
    (Švédsko, 2005, Pernilla August, 21min.)
  • Venované jednorožcovi/Dedicated to Unicorn
    (Taiwan, 2006, Soo You, 4min.)
  • Aj keby bola zločincom …/Eut elle été criminelle …
    (Francúzsko, 2006, Jean–Gabriel Périot, 10min.)
  • Angelov oheň/Fuego de Angel
    (Španielsko, Peru, 2006, Marcelo Bukin, 13min.)
  • Hidžab/Hiyab
    (Španielsko, 2005, Xavi Sala, 8min.)
  • Návod pre svetelný a zvukový stroj/Instructions for a Light and Sound Machine
    (Rakúsko, 2005, Peter Tscherkassky, 17min.)
  • Vedomosti pre život/Kennis voor het leven
    (Holandsko, Mali, 2005, Sander Francken, 29min.)
  • Posledný háčik/Kutoja
    (Fínsko, 2005, Laura Neuvonen, 7min.)
  • Skryté utrpenie/Latent Sorrow
    (USA, 2005, Shon Kim, 3min.)
  • Malé veci/Little Things
    (Veľká Británia, 2004, Daniel Greaves, 11min.)
  • Mednyánszky/Mednyánszky
    (Slovenská republika, 2006, Vladimír Štric, 40min.)
  • Psie spomienky/La memoria dei cani
    (Taliansko, Francúzsko, 2006, Simone Massi, 8min.)
  • Robotníčky opúšťajúce továreň/Obreras Saliendo de la fábrica
    (Chile, 2005, José Luis Torres Leiva, 21min.)
  • Mimo kancelárie/Out of Office
    (Veľká Británia, 2006, Sasha Yevtushenko, 5min.)
  • Perliar/Pärlimees
    (Estónsko, 2006, Rao Heidmets, 12min.)
  • Ruže a jeseň/Roses and Fall
    (Holandsko, 2006, Bea de Visser, 7min.)
  • Byť či nebyť/Selo ou No S-lo
    (Portugalsko, 2005, Isabel Aboim, 9min.)
  • Slávnosť osamelej palmy/Slávnosť osamelej palmy
    (Slovenská republika, 2005, Juraj Johanides, Marko Škop, 39min.)
  • Standard bastard/Standard bastard
    (Slovenská republika, 2005, Milan Balog, 25min.)
  • Stuart/Stuart
    (Portugalsko, 2005, Zepe, 11min.)
  • O desať dve/Tien voor Twee
    (Holandsko, 2005, Mathijs Geijskes, 5min.)
  • Starý krokodíl/Toshi wo totta Wani
    (Japonsko, 2005, Koji Yamamura, 12min.)
  • Medvedí bratia/Vennad karusüdamed
    (Estónsko, 2005, Riho Unt, 21min.)
  • Vierka/Vierka
    (Česká republika, 2005, Miroslav Janek, 76min.)
  • Zebra/Zébra
    (Belgicko, 2005, Amaury Brumauld, 20min.)
  • Na postriežke/Auf der Lauer
    (Nemecko, 2005, Thomas Lauterbach, 12min.)
  • Jesenné lístie/Autumn Leaves
    (Holandsko, 2005, Arash Tagarian, 9min.)
  • Ticho/Cisza
    (Poľsko, 2005, Jean-Baptiste Delannoy, Marcin Janos Krawczyk, Magda Kowalczyk, Thierry Paladino, Anna Skorupa, Marcin Sauter, 18min.)
  • Cesta domov/Doroga domoj
    (Rusko, 2005, Roman Primak, 7min.)
  • Zákaz vstupu bez motýlika pre kockaté hlavy/Fliegenpflicht für Quadratköpfe
    (Nemecko, 2005, Stephan-Flint Müller, 14min.)
  • Hlinený holub/Hliněný holub
    (Česká republika, 2005, Miloš Tomić, 7min.)
  • Rikša/Jin-Riki-Sha
    (Nemecko, 2005, Dirk Schreier, 12min.)
  • Lionardo Mio/Lionardo Mio
    (Slovenská republika, 2005, Ivana Šebestová, 6min.)
  • Ruky/Las manos
    (Argentína, 2005, Juan Ronco, 13min.)
  • Melodráma/Melodramat
    (Poľsko, 2005, Filip Marczewski, 19min.)
  • Monštrancia/Monštrancia
    (Slovenská republika, 2005, Mariana Čengel – Solčanská, 16min.)
  • MRG – Manželstvo Roberta a Gábiny/MRG – Manželství Roberta a Gábiny
    (Česká republika, 2005, Radovan Síbrt, 17min.)
  • Nazdravíčko!/Nazdravíčko!
    (Slovenská republika, 2005, Jozef Mitaľ, Ivana Zajacová, 20min.)
  • Najlepší je penivý/Nejlepší je pěnivá
    (Česká republika, 2005, Jan Prušinovský, 15min.)
  • Náš muž v nirváne/Our Man in Nirvana
    (Nemecko, 2005, Jan Köster, 10min.)
  • Pornoromantik/Pornoromantik
    (Slovenská republika, 2005, Peter Begányi, 23min.)
  • Prebudenie/Probuždenie
    (Rusko, 2005, Boris Guchmazov, 25min.)
  • Údolie tieňov/Skyggernes
    (Dánsko, 2006, Vladimir Tomic, 12min.)
  • K detskej nemocnici/Sto Paidon
    (Grécko, 2005, Alexis Komnakos, 8min.)
  • Modrá košeľa/To Galazio Poukamiso
    (Grécko, 2005, Nikos Tzermiadianos, 8min.)
  • Za plotom/Za płotem
    (Poľsko, 2005, Marcin Sauter, 12min.)
  • Zo života matiek/Ze života matek
    (Česká republika, 2005, Kristina Dufková, 8min.)
  • 24 skutočností za sekundu/24 Wirklichkeiten in der Sekunde
    (Rakúsko, 2004, Nina Kusturica, Eva Testor, 58min.)
  • HEDY LAMARR – Tajomstvá hollywoodskej hviezdy/HEDY LAMARR – Secrets of a Hollywood Star
    (Švajčiarsko, Nemecko, Kanada, 2005, Donatello Dubini, Fosco Dubini, Barbara Obermaier, 85min.)
  • JAMES DEAN – Malý princ, malý bastrad/JAMES DEAN – Kleiner Prinz, Little Bastard
    (Nemecko, 2005, Werner Köhne, André Schäfer, 90min.)
  • Manikda, môj život so Satjádžitom Rájom/Manikda, ma vie avec Satyajit Ray
    (Belgicko, 2005, Bo Van der Werf, 52min.)
  • Poznámky o Marie Menken/Notes on Marie Menken
    (Rakúsko, USA, 2005, Martina Kudlácek, 97min.)
  • Moja matka/Äideistä parhain
    (Fínsko, 2005, Klaus Härö, 111min.)
  • Kričiaci muži/Huutajat
    (Fínsko, 2003, Mika Ronkainen, 73min.)
  • Skokan/Hyppääjä
    (Fínsko, 2000, PV Lehtinen, 21min.)
  • Nevesta siedmeho neba/Jumalan morsian
    (Fínsko, 2003, Markku Lehmuskallio, Anastasia Lapsui, 85min.)
  • Kraul/Krooli
    (Fínsko, 2004, PV Lehtinen, 26min.)
  • Deti a rodičia/Lapsia ja Aikuisia
    (Fínsko, 2004, Aleksi Salmenperä, 102min.)
  • Pozdĺž cesty malé dieťa/Pitkin tietä pieni lapsi
    (Fínsko, 2005, Susanna Helke, Virpi Suutari, 79min.)
  • 9 drakov/9 naga
    (Indonézia, 2005, Rudi Soedjarwo, 105min.)
  • Prebudený Banyu/Banyu Biru
    (Indonézia, 2005, Teddy Soeriaatmadja, 78min.)
  • List na vankúši/Daun di atas bantal
    (Indonézia, 1998, Garin Nugroho, 83min.)
  • Joniho sľub/Janji Joni
    (Indonézia, 2005, Joko Anwar, 85min.)
  • Kara, dcéra stromu/Kara, anak sebatang pohon
    (Indonézia, 2005, Edwin, 9min.)
  • Šepkajúce piesky/Pasir berbisik
    (Indonézia, 2001, Nan Triveni Achnas, 106min.)
  • Still/Still
    (Indonézia, 2005, Lucky Kuswandi, 15min.)
  • Vďaka a dobrú noc, mama/Terima Kasih dan Selamat Malam, Ibu
    (Indonézia, 2006, Ivan Handoyo, 62min.)
  • Armwrestlerka zo samoty/Armbryterskan frn Ensamheten
    (Švédsko, Nórsko, Fínsko, 2004, Lisa Munthe, Helen Ahlsson, 78min.)
  • Hip hip hurá!/Hip hip hora!
    (Švédsko, Dánsko, Fínsko, 2004, Teresa Fabik, 91min.)
  • Dalecarliáni/Masjävlar
    (Švédsko, Dánsko, 2004, Maria Blom, 98min.)
  • Úsvit/Om jag vänder mig om
    (Švédsko, 2003, Björn Runge, 115min.)
  • Populárna hudba/Populärmusik frn Vittula
    (Švédsko, Fínsko, Dánsko, 2004, Reza Bagher, 105min.)
  • Ako v nebi/S som i himmelen
    (Švédsko, Dánsko, 2004, Kay Pollak, 132min.)
  • Zozo/Zozo
    (Švédsko, Dánsko, Veľká Británia, 2005, Josef Fares, 103min.)
  • K 141/K 141
    (Švédsko, 2005, Gunilla G Bresky, 15min.)
  • Osa/Getingen
    (Švédsko, 2005, Mrten Barkvall, 18min.)
  • Útek z domu/Att rymma
    (Švédsko, 2005, Jens Choong, 5min.)
  • Mitika sa stretáva so smrťou/En Mitika möter döden
    (Švédsko, 2004, Frida Hammar, 8min.)
  • Hranice tolerancie/Toleransens gränser
    (Švédsko, 2005, Ann Holmgren, 7min.)
  • Mierový rozhovor/I Fred
    (Švédsko, 2004, Jenifer Malmqvist, 14min.)
  • Teľa slobody/Kalven och Friheten
    (Švédsko, 2005, Jonas Selberg Augustsén, 10min.)
  • Nielen sen/Kerstin Lindmans dolda passion
    (Švédsko, 2005, Elisabeth Andersson, Leena Enäkoski Varjamo, 5min.)
  • Transamerica/Transamerica
    (USA, 2005, Duncan Tucker, 103min.)
  • Nepohodlný/The Constant Gardener
    (USA, Veľká Británia, Nemecko, Keňa, 2005, Fernando Meirelles, 128min.)
  • Doo Wop/Doo Wop
    (Francúzsko, 2004, David Lanzmann, 90min.)
  • Taká krásna krajina/Eize makom nifla
    (Izrael, 2005, Eyal Halfon, 104min.)
  • Faktótum/Factotum
    (USA, Nórsko, Nemecko, Taliansko, Francúzsko, 2005, Bent Hammer, 94min.)
  • Garpastum/Garpastum
    (Rusko, 2005, Alexej German ml., 116min.)
  • Dobrú noc a veľa šťastia/Good Night, and Good Luck.
    (USA, 2005, George Clooney, 93min.)
  • Lackawanna Blues/Lackawanna Blues
    (USA, 2005, George C. Wolfe, 90min.)
  • Margarete Steiffová/Margarete Steiff
    (Nemecko, 2005, Xaver Schwarzenberger, 89min.)
  • Match Point – Hra osudu/Match Point
    (USA, Veľká Británia, Luxembursko, 2005, Woody Allen, 124min.)
  • Raj hneď teraz/Paradise Now
    (Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Palestína, 2005, Hany Abu-Assad, 90min.)
  • Slnko/Solnce
    (Rusko, Taliansko, Francúzsko, 2005, Alexander Sokurov, 110min.)
  • Niekedy v apríli/Sometimes in April
    (Francúzsko, USA, Rwanda, 2005, Raoul Peck, 140min.)
  • Čas, ktorý zostáva/Le temps qui reste
    (Francúzsko, 2005, François Ozon, 85min.)
  • Bonnie a Clyde/Bonnie and Clyde
    (USA, 1967, Arthur Penn, 111min.)
  • Butch Cassidy a Sundance Kid/Butch Cassidy and the Sundance Kid
    (USA, 1969, George Roy Hill, 110min.)
  • Casablanca/Casablanca
    (USA, 1942, Michael Curtiz, 102min.)
  • Bezstarostná jazda/Easy Rider
    (USA, 1969, Dennis Hopper, 94min.)
  • Frigo na mašine/The General
    (USA, 1927, Buster Keaton, Clyde Bruckman, 71min.)
  • Muž a žena/Un homme et une femme
    (Francúzsko, 1966, Claude Lelouch, 102min.)
  • Čeľuste/Jaws
    (USA, 1975, Steven Spielberg, 124min.)
  • Love Story/Love Story
    (USA, 1970, Arthur Hiller, 99min.)
  • Psycho/Psycho
    (USA, 1960, Alfred Hitchcock, 109min.)
  • Hnus/Repulsion
    (Veľká Británia, 1965, Roman Polanski, 104min.)
  • Spievanie v daždi/Singin’ in the Rain
    (USA, 1952, Gene Kelly, Stanley Donen, 103min.)
  • Niekto to rád horúce/Some Like It Hot
    (USA, 1959, Billy Wilder, 120min.)
  • Odsúdený na smrť ušiel/Un condamné mort s’est échappé ou Le vent souffle o il veut
    (Francúzsko, 1956, Robert Bresson, 99min.)
  • Čert nespí/Čert nespí
    (Československo, 1956, Peter Solan, František Žáček, 100min.)
  • Človek na koľajniciach/Człowiek na torze
    (Poľsko, 1956, Andrzej Munk, 89min.)
  • Profesor Hannibal/Hannibál tanár úr
    (Maďarsko, 1956, Zoltán Fábri, 91min.)
  • Invázia lupičov tiel/Invasion of the Body Snatchers
    (USA, 1956, Don Siegel, 80min.)
  • Zabíjanie/The Killing
    (USA, 1956, Stanley Kubrick, 85min.)
  • Stopári/The Searchers
    (USA, 1956, , 119min.)
  • Všetka pamäť sveta/Toute la mémoire du monde
    (Francúzsko, 1956, Alain Resnais, 21min.)
  • Septembrové noci/Zářijové noci
    (Československo, 1956, Vojtěch Jasný, 87min.)
  • Arizona Dream/Arizona Dream
    (USA, Francúzsko, 1991, Emir Kusturica, 141min.)
  • Brazil/Brazil
    (Veľká Británia, 1985, Terry Gilliam, 142min.)
  • Dieťa/L’enfant
    (Belgicko, Francúzsko, 2005, Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, 96min.)
  • Manderlay/Manderlay
    (Dánsko, Švédsko, Holandsko, Francúzsko, SRN, 2005, Lars von Trier, 139min.)
  • Monty Python: Zmysel života/Monty Python’s The Meaning of Life
    (Veľká Británia, 1983, Terry Jones, Terry Gilliam, 103min.)
  • Pink Floyd: The Wall/Pink Floyd: The Wall
    (Veľká Británia, 1982, Alan Parker, 95min.)
  • THX 1138/THX 1138
    (USA, 1970, George Lucas, 88min.)
  • Fimfárum 2/Fimfárum 2
    (Česká republika, 2006, Břetislav Pojar, Aurel Klimt, Vlasta Pospíšilová, Jan Balej, 90min.)
  • Keller – tínedžerská pustatina/Keller
    (Rakúsko, 2005, Eva Urthaler, 96min.)
  • Majster/Mistrz
    (Poľsko, 2005, Piotr Trzaskalski, 110min.)
  • Miraq/Miraq
    (Maďarsko, 2005, Csaba Bollók, 75min.)
  • Nový svet/Neue Welt
    (Rakúsko, 2005, Paul Rosdy, 100min.)
  • Storno/Sztornó
    (Maďarsko, 2006, György Pálos, 95min.)
  • Zdroj/Zdroj
    (Česká republika, 2005, Martin Mareček, 75min.)
  • Anjeli plačú/Anjeli plačú
    (Slovenská republika, 2005, Zuza Piussi, 54min.)
  • Cesta za snom/Cesta za snom
    (Slovenská republika, 2006, Jaro Vojtek, 46min.)
  • Štrkotanie kamienkov pod nohami/Crissement des cailloux sous les pieds
    (Francúzsko, 2005, Andrea Salajová, 21min.)
  • Iné svety/Iné svety
    (Slovenská republika, 2006, Marko Škop, 78min.)
  • Mesto lietajúcich slov/Mesto lietajúcich slov
    (Slovenská republika, 2005, Martina Diosi, 52min.)
  • Mojich prvých 75… Egon Bondy/Mojich prvých 75… Egon Bondy
    (Slovenská republika, 2005, Martin Hanzlíček, 52min.)
  • My zdes/My zdes
    (Slovenská republika, 2005, Jaro Vojtek, 76min.)
  • Pik a Nik/Pik a Nik
    (Slovenská republika, 2006, Martin Snopek, 5min.)
  • Pururambo/Pururambo
    (Slovenská republika, 2005, Pavol Barabáš, 54min.)
  • Rozhovory s otcom/Rozhovory s otcom
    (Slovenská republika, 2005, Ján Šuda, 39min.)
  • Ticho/Ticho
    (Slovenská republika, 2005, Zuzana Liová, 72min.)
  • Šílení/Šílení
    (Česká republika, Slovenská republika, 2005, Jan Švankmajer, 118min.)
  • Ako sa Harry stal stromom/How Harry Became a Tree
    (Írsko, Taliansko, Veľká Británia, Francúzsko, 2001, Goran Paskaljević, 100min.)
  • Sen zimnej noci/San zimske noći
    (Srbsko a Čierna hora, 2004, Goran Paskaljević, 95min.)
  • Chuť vody/Chuť vody
    (Československo, 1982, Peter Hledík, 83min.)
  • Kristove roky/Kristove roky
    (Československo, 1967, Juraj Jakubisko, 93min.)
  • Signum laudis/Signum laudis
    (Československo, 1980, Martin Hollý, 85min.)
  • 322/322
    (Československo, 1969, Dušan Hanák, 94min.)
  • Nevinní čarodejníci/Niewinni czarodzieje
    (Poľsko, 1960, Andrzej Wajda, 83min.)
  • Vybrané umenie lásky/The Fine Art of Love: Mine Ha-Ha
    (Taliansko, Veľká Británia, Česká republika, 2005, John Irvin, 102min.)
  • Americká noc/La nuit américaine
    (Francúzsko, Taliansko, 1973, François Truffaut, 115min.)
  • Čtyři vraždy stačí, drahoušku/Čtyři vraždy stačí, drahoušku
    (Československo, 1970, Oldřich Lipský, 103min.)