Filmový festival Artfilm vznikol v roku 1993, v roku vzniku Slovenskej republiky. Je najdlhšie organizovaným medzinárodným filmovým festivalom bez prerušenia.
Tradícia Artfilmu vznikla vďaka iniciatíve filmového režiséra, dlhoročného umeleckého riaditeľa festivalu Petra Hledíka.
Vznik festivalu podľa Hledíka súvisel s dobou. Práve na začiatku 90. rokov totiž zanikali filmové štúdiá na Kolibe, rapídne ubúdali finančné prostriedky na slovenskú kinematografiu a filmy sa prestali nakrúcať. Artfilm chcel teda suplovať živú kinematografiu. Prvý ročník sa začal 14. júna 1993 v Trenčianskych Tepliciach pod záštitou UNESCO. Bol komornou prehliadkou dokumentárnych filmov. Premietalo sa len v jednom kine pre dve stovky divákov.
Z komorného stretnutia filmových tvorcov a fanúšikov sa v priebehu rokov stala jedna z najvýznamnejších kultúrnych udalostí na Slovensku. Vďaka rozšíreniu festivalu aj do Trenčína, Artfilm pritiahol nových divákov. Kým v roku 1993 Artfilm navštívilo skromných 300 divákov. V roku 2009 privítal Artfilm až 25 tisíc návštevníkov.
Od roku 2016 sa festival koná v Košiciach, druhom najväčšom meste na Slovensku.
História Art Film Festu v rokoch
1993
Prvý ročník bol venovaný filmom o baroku, keďže rok 1992 bol medzinárodným rokom baroka a pri tejto príležitosti vzniklo mnoho filmov, ktoré sa mu venovali. Keďže došlo k rozdeleniu Československej federatívnej republiky, organizátori sa rozhodli urobiť aj bilančnú prehliadku dokumentárnej tvorby z obdobia Československa. Hviezdou prvého ročníka bol britský avantgardný filmár Peter Greenaway.
1995
Postupom času si organizátori uvedomili, že premietať len dokumentárne filmy, je limitujúce, programovú ponuku teda rozšírili. Prvým výrazným medzníkom v histórii Artfilmu bol rok 1995. Vtedy festival zmenil zameranie a stal sa prehliadkou filmov o umení a umelcoch. V tomto roku po prvý raz udelili aj ocenenie Hercova Misia – Actor’s Mission Award. Jej prvým laureátom sa stal taliansky herec Franco Nero.
Do roku 2015 si Hercovu misiu osobne prevzalo 56 slovenských, českých i svetových hereckých osobností. V ich zozname sú slávni jedinci Ben Kingsley, Gérard Depardieu, Jeremy Irons, Isabelle Huppert, Geraldine Chaplin, Klaus Maria Brandauer, Erland Josephson, Jacqueline Bisset, Omar Sharif, Jean-Paul Belmondo, ale aj Vlastimil Brodský, Iva Janžurová, Zdenek Svěrák, Josef Abrhám, Jozef Kroner, Juraj Kukura, Marián Labuda a další prominenti svetovej, českej i slovenskej hereckej scény.
1997
Súťaž celovečerných hraných filmov bola do programu po prvý raz zaradená v roku 1997. V tomto roku sa premietania začali konať aj v Trenčíne.
2001
V roku 2001 začal Artfilm popri hercoch oceňovať aj domácich a zahraničných filmových profesionálov najrôznejších filmárskych povolaní za výrazný prínos do oblasti kinematografie cenou Zlatá kamera. Cenu zatiaľ získalo 36 filmových osobností ako napríklad Roman Polanski, Jean-Claude Carriére, Emir Kusturica, Ettore Scola, Andrej Končalovskij, Ulrich Seidl, Andrzej Wajda, Martin Hollý, Juraj Jakubisko, Dušan Hanák a mnohí ďalší.
2002
Od roku 2002 sa Artfilm začal charakterizovať ako festival filmového umenia a odvtedy mu dominujú celovečerné hrané filmy z celého sveta. V tom roku pribudlo na festivale aj obľúbené kino pod holým nebom – Kočovný kinematograf bratov Čadíkovcov.
2005
Festival organizačne prevzal produkčný dom Forza, ktorý ho stabilizoval po finančnej i personálnej stránke. Prezidentom festivalu sa stal Milan Lasica a Peter Hledík viceprezidentom a riaditeľom Hercovej misie a Zlatej kamery.
2007
Artfilm oslávil jubilejných 15 rokov existencie a do svojej histórie si tak zapísal 105 festivalových dní, počas ktorých sa premietlo vyše 1500 celovečerných, strednometrážnych aj krátkých hraných filmov, ako aj animovaných, dokumentárnych a experimentálnych filmových diel.
2009
V roku 2009 sa stal novým programovým riaditeľom Peter Nágel a Artfilm zmenil svoj názov na Art Film Fest. Prišlo k výraznému oživeniu diváckeho záujmu, keď festival navštívilo 24 tisíc priaznivcov.
2016
Art Film Fest po 23 rokoch mení miesto konania. Festival si zaslúži ďalší prirodzený rozvoj a skvalitnenie určujúcich parametrov pre svoje ďalšie pokračovanie – najmä výhodnejšiu, komfortnejšiu a rozmanitejšiu kinoinfraštruktúru a ďalšie nevyhnutné priestory, ktoré dnes spoločne charakterizujú moderný a štandardný medzinárodný filmový festival.